Burun Estetiği ve Merak Edilen Konular

Projects

Burun Estetiği ve Merak Edilen Konular

Burundaki şekil bozukluğunun düzeltildiği cerrahi bir işlem olan burun estetiği ameliyatı (rinoplasti) günümüzde en çok yapılan estetik operasyonlar arasındadır. Burun estetiği ameliyatlarında temel hedef, estetik açıdan hastanın yüz hatları ile uyumlu bir burun tasarlarken aynı zamanda burnun fonksiyonel özelliğini korumak ve varsa solunum sıkıntısını gidermektir.

Burun estetiği ameliyatı öncesi süreç nasıl ilerliyor?

Hastalarımız bizimle iletişime geçtikten sonra burun estetiği görüşmesi için randevu veriyoruz. Görüşmede hastamızın istek ve beklentilerini dinleyip operasyon sonrası elde edilebilecek, hastamızın yüz tipine uygun olası sonuçlar hakkında kendisini bilgilendiriyoruz. Hastamız ile burun şekli ve yüzüne uyumu konusunda mutabık kaldıktan sonra ameliyat için randevu oluşturuyoruz.

Burun estetiği ameliyatı öncesinde olası sonuçları gösteren bir burun simülasyonu yapıyor musunuz?

Hastamız burun estetiği görüşmesine geldiğinde hastamızın burnunun fotoğraflarını çekiyoruz ve bu fotoğraflar üzerinden burun simülasyonunu gerçekleştiriyoruz.

Tasarlanacak burun şeklini nasıl belirliyorsunuz?

Burun estetiği görüşmesinde hastamızın belirttiği beklentileri, taleplerinin yüz hatlarına uyumunu, bu taleplerin gerçekte yapılabilirlik derecesini ve yaptığımız burun simülasyonu görüntülerini inceleyerek hastamızla karşılıklı konuşuyoruz. Olabilecek en gerçekçi sonuç üzerinde hastamız ile ortak karar verip ilerliyoruz.

Burun estetiği ameliyatı sırasında nefes alma problemleri de giderilebilir mi?

Burun estetiği ameliyatı sırasında burnun şekli değiştirilirken işlevselliği bozulmamalıdır. Eğer hastanın estetik kaygılarının yanı sıra nefes alma problemi de varsa ameliyat sırasında her ikisinin birden düzeltilmesi mümkündür.

Burun estetiği ameliyatı öncesinde dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir?

Ameliyattan en az 1 hafta önce sigara kullanımı bırakılmalıdır. Aspirin gibi kan sulandırıcı ilaçlar ile nonsteroid özellikteki ağrı kesicilerin kullanımı, ameliyatın 2 hafta öncesinde hekim kontrolünde kesilmelidir. Ameliyattan 15 gün önce yeşil çay ve içeriği bilinmeyen diğer bitkisel çayların tüketilmesi bırakılmalıdır.

Burun estetiği ameliyatı ne kadar süren bir operasyondur?

Ameliyat süresi burun şekline ve cilt yapısına bağlı olarak değişkenlik göstermekle birlikte ortalama 2 saattir.

Burun estetiği ameliyatı sonrasında hastanede ne kadar süre kalmam gerekir?

Ameliyat sonrasında hastanede 1 gece kalmanız yeterli olacaktır. Herhangi bir komplikasyonun yaşanmadığı durumlarda ameliyatın ertesi gününde hastalarımızı taburcu ediyoruz.

Burun estetiği ameliyatı sonrasında süreç nasıl ilerliyor?

Ameliyat sonrasında hastalarımızın burun içine silikon tampon, burun sırtına da ısıyla şekillenen atel yerleştirip ameliyatın ertesi günü hastalarımızı taburcu ediyoruz. Ameliyat sonrası 1.haftada silikon tamponu ve ateli çıkarıyoruz, hastamızın burun sırtına ödemin daha hızlı geçmesini ve burnun istediğimiz gibi şekillenmesini sağlayan ten rengi bir bant uyguluyoruz. Sonrasında rutin kontrollerle hastamızı takip etmeye devam ediyoruz.

Burun estetiği ameliyatı sonrası burun içerisine yerleştirilen tamponların kullanım amacı nedir?

Burun içine yerleştirilen tamponlar, temelde hastamızın rahat nefes alabilmesini ve burun iç yapısındaki ödem oluşumunu engelleyerek burnun istenilen şekilde iyileşmesini sağlamak amacıyla kullanılır.

Burun estetiği ameliyatı sonrasında şişme ve morarma olur mu?

Ameliyat sonrası oluşan şişme ve morarma, cilt tipine ve ameliyatta kullanılan teknolojiye bağlı olarak değişkenlik gösterir. Biz, ameliyatlarımızda yeni bir teknoloji olan Piezo teknolojisini kullanıyoruz. Ultrasonik prensiple çalışan bu teknoloji, kemikte hassas kesiler yapmayı mümkün kılarken çevre dokulara ve burun mukozasına zarar vermez. Bu sebeple eski yöntemlere kıyasla oluşan morarma ve ödemde farkedilir bir azalma olur. Ameliyat sonrası şişme ve morarma olsa dahi 1. haftanın sonunda neredeyse tamamen geçer.

Burun estetiği ameliyatından sonra ne kadar sürede günlük hayatıma dönebilirim?

Ameliyatın ertesi günü kendi kişisel ihtiyaçlarınızı karşılayacak durumda olursunuz. Ameliyattan bir hafta sonra ise sosyal ve iş yaşamınıza tamamen dönebilirsiniz.

Burun estetiği ameliyatı sonrasında ne kadar aralıklarla kontrole gelmem gerekir?

Burun estetiği sonrası rutin kontroller, ameliyattan sonra 1. hafta, 2. hafta, 1. ay, 3. ay, 6. ay ve 1. yılda yapılır.

Burun estetiği ameliyatı sonrasında burnum ne kadar sürede son şeklini alır?

Ameliyattan 6 ay sonra ameliyata bağlı ödemler büyük ölçüde azalır. Burnun son şeklini alması genellikle ameliyat sonrası 1. yılda gerçekleşir.

Burun estetiği ameliyatı sonrasında iyileşme süreci ağrılı bir süreç midir?

İyileşme sürecinde hastalarımızın çoğunda anlamlı bir ağrı şikayeti olmaz. Ağrı olması halinde ağrı kesici kullanımı yeterli olacaktır.

Burun estetiği ameliyatı kaç yaştan itibaren yapılabilir?

Burun estetiği erkeklerde 17, kadınlarda 16 yaştan itibaren yapılabilir. 18 yaş altı hastaların cerrahisinin yapılabilmesi için ailelerinden onay alınması gerekmektedir.

Burun estetiği ameliyatında hangi teknolojileri kullanıyorsunuz?

Ultrasonik ses dalgaları ile kesi yapılmasını sağlayan Piezo teknolojisini kullanıyoruz. Bu teknoloji ile ödem ve morarmanın daha az olması sağlanır. Aynı zamanda kemiklerde istenilen noktalardan hassas kesiler yapılmasına olanak vererek cerrahi sonrasındaki başarı oranları üzerinde olumlu katkı sağlar.

Burun estetiği ameliyatında kullanılan açık ve kapalı tekniklerin özellikleri nelerdir?

Açık teknik burun estetiğinde burun ucundaki deriye ufak bir kesi yapılır, cilt ve cilt altı dokular kaldırılarak burun kemiği ve kıkırdak yapılarına müdahale edilir. Bu yöntem, kapalı tekniğe göre burun anatomisini daha görünür hale getirdiği için cerrahların daha rahat bir alanda çalışmasına olanak sağlar. Açık teknikte burun ucuna yapılan kesi yerinde ufak bir iz kalma ihtimali vardır. Kapalı teknikte ise burun ucundaki deriye kesi yapılmaz, kesiler burun delikleri içerisindeki alanlardan yapılır, doğrudan bu alanlardan girilerek çalışılır ancak bu yöntemde çalışma alanı daha kısıtlı olur.

Cilt kalınlığının burun estetiği ameliyatında alınacak sonuç üzerinde ne gibi etkileri vardır?

Burun estetiği ameliyatı ile şekillendirilen kemik ve kıkırdağı örten cildin kalınlığı, burnun nihai şeklini önemli ölçüde etkiler. İnce ciltler burun şeklinde oluşabilecek en ufak düzensizliği ya da asimetriyi dışa yansıtabilir. Kalın ciltli hastalarda karşılaşılan en büyük problem ise kalın cildin burun kemiği ve kıkırdağının şeklini yeteri kadar dışarı yansıtamamasıdır. Kalın ciltli hastalarda cildin iyileşmesi, ince ciltli hastalara göre daha yavaştır. Cerrahi sonuç anlamında en şanslı grup, orta kalınlıkta cilt yapısına sahip olan hastalardır.