Göz Kapağı Estetiği

Projects

Blefaroplasti olarak da adlandırılan estetik göz kapağı ameliyatlarında temel amaç, yaşlanmaya ve/veya genetik özelliklere bağlı olarak göz kapağında oluşan sorunların giderilmesidir. Göz kapağı estetiği kapsamında en çok yapılan operasyonlar, alt göz kapağında oluşan torbaların alınması ile üst göz kapağında meydana gelen sarkma sonucu oluşan fazlalık derinin alınması olarak söylenebilir.

Cerrahi uygulama, alt ve üst göz kapaklarına ayrı ayrı ya da ihtiyaç halinde her iki göz kapağına birden yapılabilir. Çoğunlukla lokal anestezi altında işlem gerçekleştirilir. Operasyon süresi ortalama 1-1.5 saattir. Operasyon sonrasında morarma ve şişlikler oluşabilir, ancak 1 hafta içerisinde neredeyse tamamı geçer.

Son yıllarda en çok yapılan göz estetiği ameliyatlarından biri de “badem göz ameliyatı” olarak adlandırılan gözün çekik ve hafif yukarı kalkık olmasını sağlayan operasyondur. Endoskopik olarak genel anestezi altında gerçekleştirilen ameliyatta gözün dış kısmındaki kaslar yukarı doğru gerilerek kemik zarına asılır. Operasyon süresi ortalama 1 saattir ve operasyondan 2-3 saat sonra hasta tabucu edilebilir.