Kulak Estetiği

Projects

Otoplasti olarak da adlandırılan kepçe kulak estetiği günümüzde estetik operasyonları içerisinde en sık yapılan operasyonlardan biridir.

Genetik olarak kulak kıvrımlarının yetersiz olması, kulak kepçesinin baş ile arasındaki açının çok fazla olması ya da kulak kepçesinin çok büyük olması bu operasyonun yapılmasındaki başlıca sebeplerdendir.

Genel ya da lokal anestezi altında yapılabilen kepçe kulak ameliyatı ortalama 1 saat sürer. Ameliyattan yaklaşık 2 gün sonra, hasta günlük hayatına rahatlıkla dönebilir. Ameliyat sonrasında ilk 2 gün sargı uygulaması yapılırken, sonrasında 2 aya kadar gece yatarken özel bir bandaj takılır.

Kepçe kulak, özellikle çocukluk çağında oldukça travmatik sonuçlar doğurabilir. Kulaklarının şeklinden, büyüklüğünden ve yapısından rahatsız olan çocuk, girdiği sosyal ortamlarda ya da okul ortamında kendine güvensiz tavır sergileyip kulaklarını saklama gereği duyabilir. Böyle durumlarda kepçe kulak ameliyatının 5-6 yaşlarında okula başlamadan önceki dönemde yapılması önerilir. Bu yaş grubunun kulak kıkırdakları erişkinlerdeki kıkırdaklara göre daha kolay şekillendirilebilir, bu da operasyon sonrası elde edilecek başarıyı olumlu yönde etkiler.