Dudak Estetiği

Projects

Yüz estetiğinin önemli basamaklarından biri de dudak estetiğidir. Yüzdeki diğer yapılarla uyumlu, dolgun ve belirgin dudaklar, kişinin yüz güzelliğini artıran ve kişiye çekicilik katan bir unsurdur.

Dudak estetiği denildiğinde genellikle akla dudak kalınlaştırma, dudak hatlarının belirginleştirilmesi, üst dudak kaldırma, dudak kırışıklık tedavisi ve gülüş şeklinin değiştirilmesi gelir.

Dudak kalınlaştırma işlemi, hyalüronik asit ve çeşitli yağ dokusu içeren dolgu maddelerinin dudak içerisine ve dudak hatlarına enjekte edilmesi ile yapılır. Enjekte edilecek dolgu türü, hastanın beklentisine göre hekim ile hasta görüşmesi sonucunda belirlenir. Dolgu enjeksiyonu ile dudak kalınlaştırma işlemi lokal anestezi altında yapılır ve işlem sonrası hasta günlük hayatına devam edebilir. İşleme bağlı yaşanan şişkinlikler 7-10 gün içerisinde tamamen geçer.

Üst dudak kaldırma (lip lift) operasyonu daha çok üst dudağı ince ve burun ile dudak arasındaki mesafesi uzun olan kişilerde tercih edilen bir yöntemdir. Lokal anestezi altında yapılan bu uygulama ile üst dudağın etli kısmı ön plana çıkarılarak daha kalın görünmesi sağlanır. Dudak kaldırma operasyonundan 2 gün sonra hasta işe başlayabilir, operasyon sonrası herhangi bir iz kalmaz.

Yaşlanmaya bağlı olarak deri altındaki dokuların zayıflamaya başlaması ve sigara kullanımına bağlı olarak dudakların esnek yapılarını kaybetmesiyle dudak üstü bölgede oluşan dikey çizgiler dudak kırışıklığı olarak adlandırılır. Bu kırışıklıklar botox uygulaması ile kısa sürede giderilebilir ve uygulama sonrası hasta hemen günlük hayatına devam edebilir.

Gülüş şekli, kişinin yüz güzelliğine katkıda bulunan önemli unsurlardandır. Güzel bir gülüşte dişler ve dudaklar birbirlerine göre uygun konumda olmalıdır.  Bazı kişilerde gülüş sırasında diş etleri olması gerektiğinden fazla görünür ve yüz estetiğini bozar. Kanin gülüş olarak da adlandırılan bu gülme şekline sahip kişilerde botox uygulaması ile dudakların dişe göre konumu ayarlanarak ideal bir gülüş elde etmek mümkündür.