Çene Estetiği

Projects

Yüzdeki diğer bölümler gibi çene de yüz güzelliğini tamamlayan unsurlardan birisidir. Çenedeki asimetriler, çenenin yüze göre büyük ya da küçük olması, alt ve üst çenenin önde ya da geride olması gibi sebepler ile çene estetiği yapılabilir.

Çene estetiği, cerrahi yöntemler kullanılarak ya da çeşitli dolgu uygulamaları ile yapılabilir. Seçilecek yöntem, çenedeki probleme ve hastanın beklentisine bağlı olarak değişkenlik gösterir.

Çenede mevcut olan asimetrilerin çeşitli dolgu uygulamaları ile giderilmesi mümkündür. Aynı zamanda alt çenenin geride olduğu durumlarda da dolgu ile çenenin uzatılması olasıdır. Ancak dolgu enjeksiyonu ile elde edilen sonuçlar ortalama 6 ay boyunca devamlılıklarını korurlar, kalıcı olmazlar.

Alt çenenin önde olduğu, çenenin çok uzun ve geniş olduğu ya da çenede asimetrilerin olduğu durumlarda, çenede törpüleme işlemi yapılarak çenenin boyutları ve konumu yüz ile uyumlu hale getirilir. Alt çenenin geride olduğu durumlarda ise çeneye yerleştirilen implant ile çenenin yüz ile uyumlu bir konuma gelmesi sağlanır. Estetik çene ameliyatları genel anestezi altında yapılır, sonuçları kalıcıdır ve ameliyat sonrasında ortalama 1 hafta içerisinde hasta günlük hayatına döner.

Estetik çene problemlerinin yanı sıra alt ve üst çenede kapanma problemlerinin olduğu durumlar ile de karşılaşılabilir. Bu gibi vakalarda hasta için hem ortodontik hem de ortognatik (çene kemiklerinin kaydırılması) tedavi uygulanması gerekebilir. Bu tür tedavi ve işlemler sonrasında iyileşme süreci estetik çene operasyonlarına göre daha uzun olur. Ortodonti uzmanları ve diş hekimleri ile birlikte çalışmayı gerektiren kapsamlı tedavi ve operasyonlardır.